Relaxace se zaměřením na tělo
Autogenní trénink je relaxační technika, rozvinul ji Johannes Heinrich Schultz. Využívá představivosti k navození určitých tělesných stavů, které vedou k uvolnění organismu a mysli, tzv. relaxaci.
Postup při relaxaci:
Najděte si vhodné místo a čas pro relaxaci, zaujměte pohodlnou polohu vleže nebo vsedě, ostatní záležitosti nyní odložte stranou a zkuste se naladit na odpočinek.
Uvolnění se vám bude dařit lépe při pravidelném nácviku.
1. Pocit tíže
Představujte si, jak jednotlivé části vašeho těla těžknou.
Začněte u dominantní dlaně (praváci začínají pravou dlaní, leváci levou), postupujte k celé paži, poté se zaměřte na druhou ruku, na dominantní nohu, druhou nohu, na záda, břicho, hrudník a celý trup.
„Moje pravá dlaň je těžká, stále více a více..“
2. Pocit tepla
Představujte si pocit tepla, hřejivé teplo v jednotlivých částech těla, postupujte podobně jako u představy tíže. Můžete si pomoci představou sluníčka, které vás hřeje.
„Moje pravá dlaň se zahřívá, je příjemně teplá.“
3. Klidné dýchání
Zaměřte se na svůj dech, dýchejte klidně a pravidelně.
„Můj dech je klidný a pravidelný.“
4. Klidná činnost srdce
Zaměřte se na pravidelnou a klidnou srdeční činnost, na svůj tep.
„Činnost srdce je klidná a pravidelná.“
5. Teplo v břiše
Představte si teplo v břiše.
„V okolí břicha, v samém středu těla cítím příjemné teplo.“
6. Chladné čelo
Představujte si, že máte chladné čelo, hlava je volná, lehká. Můžete si pomoci představu, že vaše čelo a tváře osvěžuje chladivý vánek.
„Moje čelo je chladné.“
Relaxaci lze doplnit uklidňující představu, např. vzpomínkou na krásný zážitek, představte si, že se procházíte lesem atd.
Jestliže relaxujete před spaním, může relaxace plynule přejít ve spánek. V jiném případě relaxaci ukončete rázně, otevřete oči, protáhněte tělo, abyste se naladili na další aktivitu.