Zvládání stresu a úzkosti nemusí vždy znamenat užívání silných léků. Přírodní prostředky a léky bez předpisu mohou být bezpečnou a účinnou alternativou. Nicméně je důležité pamatovat si, že každý člověk je jedinečný, a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého.
Zde je pár tipů, které můžete zvážit:
Magnézium
Magnézium je minerál známý svými relaxačními vlastnostmi a může pomoci snížit úzkost a podporovat klidný spánek. viz článek o magnéziu
Guajacuran
Guajacuran je lék bez předpisu, který obsahuje účinnou látku guaifenesin, která může pomoci uvolnit svaly a snížit nervové napětí. Guajacuran se používá při duševním napětí, úzkosti, trémě, nervozitě před menstruací, bolestech hlavy podmíněných duševním napětím a zvýšeným napětím šíjových svalů.
L‑theanin
L‑theanin je aminokyselina nalezená v čajových listech, zejména v zeleném čaji. Pomáhá zklidnit mysl a podporuje relaxaci. Studie ukazují, že L‑theanin zvyšuje aktivitu alfa‑mozkových vln, čímž si také vědci vysvětlují jeho příznivé působení na stres a úzkost.
Ginkgo biloba
Tento bylinný přípravek je známý svými adaptogenními vlastnostmi, které pomáhají zvyšovat odolnost vůči stresu a podporují lepší kognitivní funkce. Vzhledem k tomu, že u extraktu z listů Ginkgo biloba byl zjištěn efekt inhibice monoaminooxidáz A i B, lze předpokládat i mírné anxiolytické a protistresové efekty (White, Scates et Cooper, 1996)
Melatonin
Melatonin je hormon, který reguluje spánek a bdění. Přípravky obsahující melatonin mohou pomoci při nespavosti způsobené stresem nebo úzkostí.
Existuje i řada rostlin tradičně používaných k léčbě úzkosti a nespavosti, jejich účinky potvrzují i moderní studie:
Mučenka
Mučenka může být užitečná při snižování úzkosti a je již dlouho známá jako lidový lék. Předpokládá se, že některé sloučeniny obsažené v mučenkovém květu mohou interagovat s některými receptory v mozku a vyvolat tak uvolnění.
V pilotní dvojitě slepé studii byl srovnáván účinek mučenky a oxazepamu v léčbě generalizované úzkostné poruchy. Po 4 dnech léčby byl účinek obou léčiv srovnatelný, přičemž při užívání mučenky se vyskytlo méně nežádoucích účinků.
Levandule
Vědecký výzkum ukázal, že „Subjekty po 3 minutové aromaterapii 10% levandulovým olejem byly znatelně více uvolněny, měly lepší náladu, jejich úzkost byla redukována a na EEG (elektroencefalogram) měly zvýšenou alfa-aktivitu (uvolněnost, zvýšená ospalost). Ke stejnému výsledku, že inhalace levandule vytváří typické křivky v EEG charakteristické pro jedince „cítící se pohodlně“, došla i jiná výzkumná skupina“
Brahmi (Bakopa drobnolistá)
Brahmi může pomoci předcházet úzkosti a stresu. Je považována za adaptogenní bylinu, což znamená, že zvyšuje odolnost vašeho těla proti stresu. Pomáhá snižovat stres a úzkost tím, že zlepšuje vaši náladu a snižuje hladinu kortizolu, hormonu, který úzce souvisí s úrovní stresu. Studie ukázala, že Brahmi má srovnatelné účinky s lorazepamem (benzodiazepinu), léku na předpis používaného k léčbě úzkosti.
Je důležité si uvědomit, že tyto metody nejsou určeny k úplnému vyléčení panické poruchy, úzkostí, deprese nebo jiných duševních poruch. Jsou spíše doplňkovými prostředky, které mohou pomoci zvládat symptomy a podporovat celkovou pohodu. Nicméně, je nezbytné poradit se s lékařem nebo odborníkem před zahájením jakéhokoliv nového léčebného režimu, aby nedošlo k zanedbání léčby nebo k možným kontraindikacím.