Stojíte na začátku cesty, kterou vám oznámil lékař. Panická porucha. Slova, která mohou způsobit zmatek, nejistotu a obavu. Možná teď sedíte s tímto diagnozovaným nápisem ve své mysli a nevíte, co dál.
Cítíte se ztracení a nejistí v tomto novém světě nečekaných emocí a nepříjemných záchvatů. Ale nejste sami. Každý krok na této cestě, ať už je jakýkoliv, je důležitý. Budeme společně procházet tímto neznámým terénem a hledat způsoby, jak lépe porozumět panické poruše a jak se s ní vypořádávat.
Co je to panická porucha?
Panická porucha je psychický stav charakterizovaný opakujícími se a neočekávanými záchvaty intenzivní úzkosti. Lidé s panickou poruchou často prožívají obavu z opakování záchvatů, což může vést k omezení jejich každodenních aktivit.
Tato porucha může ovlivnit každého bez ohledu na věk, pohlaví nebo socioekonomický status.
Panický záchvat se projevuje silnou úzkostí až hrůzou, která vzniká náhle, většinou bez zjevné příčiny.
Úzkost: Přirozená reakce nebo nebezpečný společník?
Úzkost je přirozená reakce na stres nebo hrozbu – v tomto případě je úzkost velmi užitečná. V případě úzkostných poruch ale může být úroveň úzkosti nadměrná a nepřiměřená k aktuální situaci.
Lev versus prase
Uveďme si příklad: prase, které vidí na druhé straně pole lva – amygdala (emoční centrum mozku) identifikuje lva jako hrozbu – spustí vylučování adrenalinu do těla, a tak připraví jeho tělo na boj s hrozbou.
Srdce prasete bije jako o závod a zrychlí se jeho dýchání – zvětší se mu dýchací cesty a rozšíří cévy.
To proto aby měly svaly důležité pro útěk dostatek kyslíku.
Svaly jsou napjaté a připravené k akci.
Úzkost v tomto případě pomohla praseti utéct a projevila se jako užitečná emoce.
A teď ze života člověka
Pokud jste ale člověk, pravděpodobně se obáváte jiných věcí. Opět si uvedeme příklad – když se nedaří v práci a máte hodně povinností, může to vyvolat pocit nedostatku času. V těchto situacích nás naplní strach, tíseň, úzkost. Naše tělo reaguje adaptací a posílá energii do stehenních svalů, abychom mohli utíkat.
Práci a všem vašim povinnostem nemůžete utéct, ale vaše tělo reaguje úplně stejně jako prase, když vidí lva. Projeví se stejné příznaky – bušení srdce, napjaté svaly, křeče v břiše, mravenčení po těle, sucho v ústech. Je ale nutno zdůraznit, že lidé s panickou poruchou mohou prožívat podobné fyziologické reakce i bez aktuální hrozby. – viz článek panická ataka jako časovaná bomba
Lidé, kteří trpí úzkostí mají přecitlivělé emoční centrum mozku (amygdalu). Během každodenních činností detekují hrozby, což spustí adrenalinovou řetězovou reakci.
Lidé s klinickou úzkostí vidí svět jinak – často nedokážou své pocity vysvětlit, protože logická část mozku nedokáže ovládat amygdalu a tak se úzkost někdy nastřádá a rozroste v krizi – panický záchvat.
Shrňme si tedy nejčastější příznaky:
Psychické příznaky:
- Strach
- Pocit ohrožení
- Pocit napětí
- Neschopnost se soustředit
- Nadměrné obavy, katastrofické myšlenky
- Podrážděnost
- Pocit únavy
- Neschopnost odpočívat
- Problémy se spánkem
Tělesné příznaky:
- Zrychlené dýchání
- Třes
- Napětí ve svalech
- zkrácení a pocit nedostatku dechu
- nevolnost
- závratě
- bušení srdce, rychlý tep
- pocit sevřené hrudi
- sucho v ústech
- zvýšená únava
- pocení
- bolest svalů, zad, hlavy
- nechutenství nebo naopak přejídání se
- časté močení
- pocit na zvracení
- průjem nebo zácpa
- mravenčení rukou, rtů, nohou
- obtíže s polykáním